Forum Suzuki Swift Polska

Wspomaganie kierownicy

Wspomaganie kierownicy

Postautor: none7 » 24 sie 2014, 18:33

Suzuki Swift były wypuszczane na rynek międzynarodowy bez wspomagania kierownicy oraz ze wspomaganiem. Części te od 1989-2003 nie zmieniły się prawie wcale. Jest kilka różnic o których później napiszę. Wpierw napiszę co i jak.

Mk2 do Mk5 mają ten sam sposób montażu maglownicy, te same drążki i końcówki drążków. Do pojazdu bez wspomagania można zamontować wspomaganie niemalże P&P. Niemalże - otóż to ! Wszystkie przewody, mocowania itp są takie same oprócz wyjścia na kolumnę kierowniczą.

Wiąże się to z przesunięciem otworu pod trzpień krzyżaka. Dodatkowo pojawia się tu problem posiadania krzyżaka od tej maglownicy. Mamy dwie opcje jakie możemy zrobić: kupić krzyżak od wersji jaką mamy auta, ale oryginalnie posiadającej wspomaganie (mk2-mk3 lub mk4-mk5) lub kupić dowolny krzyżak od wspomagania, naciąć spaw w starym i nowym, a następnie podmienić końcówki i przyspawać ponownie. Znalezienie krzyżaka jest trudne, a co dopiero od konkretnej wersji nadwozia.

Bez krzyżaka to nawet nie podchodźcie do montażu wspomagania.

Kilka różnic nic nie znaczących:
- Mocowanie pompy wspomagania - w wersjach mk2-mk3 były stalowe, a w mk4-mk5 aluminiowe. Informacja ważna dla rajdowców dla których każdy gram wagi auta ma znaczenie.
- Montując wspomaganie w GTi trzeba zbiorniczek zamontować w innym miejscu niż oryginalnie, ponieważ przeszkadza filtr powietrza.
- Nie spotkałem się jeszcze ani razu aby świeciła mi się kontrolka braku ciśnienia w układzie hydraulicznym wspomagania - zatem nie wiem po co jest przewód który nie robi nic.
- pompa z vitary pasuje do swifta, z baleno możliwe że trzeba przerobić odsunięcie lub montować z całym mocowaniem.
- spotykałem się z różnymi wielkościami kół pasowych na pompach i wałach korbowych. Niezależnie od doboru, wszystko działała prawidłowo.

jak ktoś ma coś do dodania z chęcią uaktualnię swój opis
Obrazek,
dzielę się manualami do swiftów, pisz PW a wyślę mailem
Awatar użytkownika
none7

Model: Suzuki Swift 1.6 i 1.0

kuchnie bytom

Wróć do FAQ