Forum Suzuki Swift Polska

Kierownica

Kierownica

Postautor: Svatekl » 22 lut 2020, 0:20

Witam :japonia: , mam aktualnie zamontowaną kierownicę sportową w swoim g13ba ale niestety przez nasze chore przepisy muszę ją zdjąć bo nie posiada homologacji :oops: , a szkoda bo pasuje kolorystycznie do wnętrza auta i bardzo przypadła mi do gustu ale cóż nie chcę ryzykować (czy za to mogą zabrać dowód rej.?). I z racji, że nie chcę zakładać oryginalnej to pomyślałem założyć ze Swifta MKIII 2003+ ale teraz pytanie czy to w ogóle jest możliwe i jak to wygląda z przepisami? Jeśli się nie da lub to też jest nie legalne to jaką byście mi polecili? Jeszcze z GTI bym zniósł ale ciężko będzie ją dostać :?:
Svatekl

Re: Kierownica

Postautor: ZureX » 22 lut 2020, 21:22

+2003 pasuje bo widziałem u jednego z forum.
A to upierdliwy diagnosta widze ;/ jak cos na przegląd zakładaj oryginalną zwykła a potem taka jak chcesz.
Obrazek
Awatar użytkownika
ZureX

Model: Swift 1.3 GTi Mk4

Postautor: Svatekl » 23 lut 2020, 1:48

Bardziej mi chodzi czy przy policji nie będzie problemów jak kiera z mk3 włożona do mk2? Bo do przeglądu to sobie mogę zmienić ale niestety policjanci są różni, obawiam się najbardziej tego, że jak gdzieś na drugi koniec Polski pojadę i tam jakiś policjant się przyczepi żeby zmienić albo coś, a ja przecież kierownicy org. w bagażniku nie będę wozić ze skrzynką narzędzi.
Svatekl

Postautor: Svatekl » 23 lut 2020, 1:51

Najlepiej bym zostawił tą co mam sportową ale inni mówią, że nie może być mniejsza niż 32cm i musi posiadać klakson (to akurat spełnia) a drudzy, że po prostu ma mieć homologację (tego nie ma). I teraz, która wersja jest prawdziwa?
Svatekl

Postautor: none7 » 23 lut 2020, 16:47

homologację ma mieć.
jak ma homologację to nikt się nie przyczepi. oczywiście teoretycznie naba też powinna ją mieć ale o tym nikt nie mówi :)

a nie masz klaksonu w ogóle ?
MANUEL 1.6 GTi- R.I.P
SZAFIR 1.6 16V - R.I.P
BLU 1.0 - R.I.P
dzielę się manualami do swiftów, pisz PW a wyślę mailem
Awatar użytkownika
none7

Model: Suzuki Swift 1.6 i 1.0

Postautor: Svatekl » 24 lut 2020, 21:00

Klakson mam
Svatekl

Postautor: Svatekl » 26 lut 2020, 1:07

Ah ta Polska, homologacja na kilka śrubek. Załóżmy kupię kierownicę MOMO bo one najczęściej mają homologację to czy na pewno ją mogę mieć w swifcie? Bo czytałem, że homologacja kiery ma być skierowana do określonego samochodu.
Svatekl

Postautor: Svatekl » 26 lut 2020, 19:44

Obczaiłem kierownice mk3 i sobie wołają po 100zł ale do tego trzeba jeszcze poduszkę żeby znaczek suzuki mieć to za całość z 300-400 wyjdzie a i tak poduchy nie podłącze, więc za tą cenę wolę jakąś używkę sportową z homologacją tylko pytanie jaką, możecie coś polecić?
Svatekl

Postautor: ZureX » 27 lut 2020, 2:48

Kierownica kwestia Gustu. Sa klasyczne albo nowoczesne różne obszycia zamsz skóra itp.
A i nie kupuj chińskiego gówna bo to sie gnie jak plastelina ;/
Obrazek
Awatar użytkownika
ZureX

Model: Swift 1.3 GTi Mk4

Postautor: Svatekl » 28 lut 2020, 17:27

ZureX pisze:Kierownica kwestia Gustu. Sa klasyczne albo nowoczesne różne obszycia zamsz skóra itp.
A i nie kupuj chińskiego gówna bo to sie gnie jak plastelina ;/

A poleciłbyś jakąś do 400zł? Może być używana. Jak na razie to w tej cenie widziałem głównie Raid i była momo fajna chromowana ale papiery niemieckie, więc też pewnie problem będzie przy kontroli.
Svatekl

Postautor: marnypilot » 25 gru 2020, 15:25

Nie kupuj kierownicy z błyszczącymi (chromowanymi / nierdzewnymi / aluminiowymi polerowanymi na lustro) elementami. Jeżeli kupisz, szybko się przekonasz dlaczego producenci robią czarne i/lub matowe kierownice.
Masz sklepy: InterRally, FMIC, RallyShop. Omijaj allegro, za dużo części z aliexpress już tam jest. Dla własnego bezpieczeństwa szukaj kierownic z homo FIA, do ruchu ulicznego najlepiej żeby miały też homo E ale i tak w razie kolizji/wypadku ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania z powodu "rażących zmian w konstrukcji pojazdu i zastosowaniu części nie homologowanych przez producenta auta".
Jeżeli musisz mieć "sportową" kierownicę i chcesz mieć spokój z diagnostami/policją/ubezpieczycielami zamontuj kierę z GTI. Jest homologowana przez Suzuki, montujesz ją do Suzuki, ma znaczek Suzuki, diagnosta/policjant nie zauważy, ubezpieczyciel przy odrobinie szczęścia nie będzie wnikał.
Słabej jakości sportowa kierownica stanowi zagrożenie dla życia bądź zdrowia w trakcie kolizji. Nawet na KJS nie wpuszczają z czymś co się wygina w rękach, tak więc na cywilnym BK tym bardziej powinni odrzucać takie przypadki. Podróbki mają środkowy element (ramiona) z miękkiego materiału wtopionego w "plastikową" obręcz za którą trzymasz. To nawet nie stanowi jednolitej całości. Wiadomo, niska cena nie wzięła się z nieba. Gdzieś oszczędności materiałowe zostały znalezione i wykorzystane. Ja nie chciałbym nabić się klatką piersiową na pęknięte ramię lub mieć ucięty palec od rozerwania kierownicy podczas zderzenia grrrr.... Za bardzo lubię kompletność mojego ciała żeby przycebulić na kierownicy.
Na YT masz dużo przykładów jak to wygląda i działa, nie kupuj tylko dlatego że ładnie wygląda i jakiś spryciarz dorobił znaczek z homologacją.
https://youtu.be/YVcDgME_7vk
https://youtu.be/5AFPU0CWF4Y
Awatar użytkownika
marnypilot

Model: Justy 1.3 16V dohc

kuchnie bytom

Wróć do Wizualny