Forum Suzuki Swift Polska


Umieszczanie zdjęć.

Jeśli jesteś gościem na forum lub nowym użytkownikiem, prosimy o zapoznanie się z tematami w tym dziale.

Umieszczanie zdjęć.

Postautor: staryjaponiec » 04 lut 2014, 18:45

Miejsc na zdjęcia w internecie jest tyle, że bez problemu można wybrać darmowe hostingi. Oczywiście nikt nikomu nie zabroni korzystania z forumowych załączników :)

Poniżej kilka popularnych stron, które są wiarygodne, dość niezawodne i darmowe (niektóre mają swoje limity, o czym wspomnę poniżej). W większości przypadków wymagana jest rejestracja.

Najpierw kilka ogólnych uwag odnośnie wielkość zdjęć.

Najlepiej unikać wgrywania oryginalnych, dużych zdjęć, prosto z aparatu/telefonu. Kilkadziesiąt (albo kilkaset) zdjęć, gdzie każde jedno zajmuje kilka MB, potrafi ładować się naprawdę sporo czasu. Obciąża to zarówno hosting jak i forum (powolne przeglądanie). Większość poniższych hostingów ma opcję do automatycznego zmniejszania wymiarów, można z tego skorzystać. Jeśli ktoś woli robić to w oddzielnych programach, wybór jest spory, na przykład FastStone Image Viewer czy IrfanView, proste programy z bogatymi możliwościami i polskim interfejsem.

Na forum działa skalowanie zdjęć, więc wymiary fotek raczej nie mają większego znaczenia (ewentualnie, szerokość od 1024 do 1600 px jest optymalna), jednak należy pamiętać, że skalowanie dotyczy wyłącznie zmniejszania WYMIARÓW zdjęcia (dopasowanie szerokości do wymiarów forum), a nie zmniejszania jego rozmiaru (kilobajty, megabajty). Fotka o wymiarach 4000x3000 px która ma rozmiar 4 MB, po skalowaniu będzie miała wymiary np. 765x574 px, ale rozmiar nadal 4 MB!

Więc najlepiej przed umieszczeniem foto na forum, wg własnego uznania zmniejszyć je tak, aby wszystkim przeglądało się dobrze :)

Uwaga. Poniższy opis obowiązuje na dzień 4 lutego 2014. Z czasem interfejs niektórych serwisów może się zmienić.

Post Image.
http://postimage.org/

Prosty i darmowy hosting istniejący od 2004 roku, pozwalający na szybkie wgranie zdjęć i podzielenie się nimi na forum.

Cechy (zalety, wady):
* maksymalny rozmiar zdjęcia 5 MB
* zdjęcia nigdy nie zostaną automatycznie usunięte z serwisu

Imgur.
http://imgur.com/

Prosty hosting, na którym w łatwy sposób można podzielić się zdjęciem. Niestety ma swoje ograniczenia.

Cechy (zalety, wady):
* nielimitowane miejsce na zdjęcia, jednak dla darmowych kont dostępne jest jedynie 225 pierwszych fotek, reszta nadal znajduje się na serwerze i jest widoczna w sieci, ale nie mamy nad nimi kontroli,
* maksymalna wielkość jednego pliku ze zdjęciem - 20 MB, będzie skompresowany do 5 MB,
* zdjęcia zostaną skasowane, jeśli nie będą miały choćby jednego wyświetlenia przez pół roku.

Aby umieścić fotkę na forum, po prawej stronie wybieramy "Upload images" i odpowiednią opcję, następnie mamy możliwość wybrania docelowego albumu, po załadowaniu zdjęcia, po prawej stronie mamy gotowe kody: "BBCode" (bezpośredni) oraz "Linked BBCode" (z linkiem zwrotnym), wybieramy obojętnie który, poniżej są jeszcze opcje odnośnie wymiarów - oryginalny jest domyślny. Wklejamy kod na forum.

Turbo Image Host.
http://www.turboimagehost.com/

Jeśli ktoś z jakiegokolwiek powodu woli umieszczać miniatury do zdjęć, ten hosting będzie dobrą opcją. Właściwie, to pozwala on tylko i wyłącznie na umieszczanie miniatur do oryginalnych zdjęć.

Cechy (zalety, wady):
* nielimitowane miejsce na zdjęcia
* brak limitów przepustowości
* maksymalna wielkość jednego pliku ze zdjęciem - 10 MB
* reklamy na stronie z oryginalnym zdjęciem

Interfejs dziecinnie prosty. Po zalogowaniu, wybieramy album docelowy, zawartość zdjęcia (family safe - dla wszystkich, adult content - dla dorosłych), prywatność (nie ma wpływu na umieszczanie miniatur na forach), wymiary miniatury (warto wybierać największą). Następnie klikamy na "Browse", wybieramy pliki, później "Upload image(s)" i kopiujemy kody "Clickable Thumbnail for Forum". I tyle.

Tiny Pic.
http://tinypic.com/

Dobry hosting na szybkie podzielenie się zdjęciem. Nie wymaga rejestracji, ale warto to zrobić.

Cechy (zalety, wady):
* maksymalne wymiary zdjęcia to 1600 px (szerokość lub długość), większe będą zmniejszane,
* gdy zdjęcia zostaną wgrane bez posiadania konta, zostaną usunięte po 90 dniach, jeśli nie będą miały choćby jednego wyświetlenia.
* czasami podczas uploadu wymagane jest przepisanie kodu Captcha.

Wybieramy zdjęcie, ładujemy, kopiujemy "Kod IMG forów i paneli dyskusyjnych". I to wszystko.

Fotosik.
http://www.fotosik.pl/

Prawdopodobnie największy Polski hosting zdjęć, niestety aby w pełni go wykorzystać, trzeba posiadać płatne konto. Najtańszy abonament kosztuje 1,58 zł miesięcznie.

Cechy (zalety, wady):
* zdjęcie zostanie skasowane, jeśli w ciągu roku będzie miało mniej niż 5 wyświetleń,
* jeśli wgramy zdjęcie, nie posiadając konta, to zostanie ono skasowane po 3 miesiącach,
* miesięczny limit transferu 1 GB (dla darmowych kont),
* limit dodawanych zdjęć - 100 (dla darmowych kont, bez limitu dla kont płatnych).

Flickr.
http://flickr.com/

Obecnie jest to prawdopodobnie najlepszy hosting zdjęć, który staje się czymś więcej (co nie każdemu pasuje). Ale nas póki co interesuje forma ładowania zdjęć i udostępniania na forum.

Cechy (zalety, wady):
* maksymalna wielkość jednego pliku ze zdjęciem - 200 MB
* 1000 GB miejsca na fotki
* brak limitów przepustowości

Po załadowaniu fotki (menu u góry - "Upload"), po lewej stronie można dodać informacje (nie jest to konieczne). Uwaga, jeśli chcemy aby nasze zdjęcie było prywatne (nie widoczne w profilu na Flickr), to niestety nie będziemy mogli się nim podzielić na forum, gdyż nie będzie takiej opcji. Po wszystkim, klikamy po prawej stronie u góry - "Upload xx photos".

Jeśli chcemy podzielić się danym zdjęciem, klikamy na nie, później po prawej stronie w menu klikamy na ikonę z kwadratem oraz strzałką, i mamy widoczne formy udostępniania. Nas interesuje kod na forum, więc klikamy na pinezkę, a następnie wybieramy pożądane wymiary i kopiujemy gotowy kod na forum.

Photobucket.
http://photobucket.com/

Kolejny serwis, który depcze powyższemu Flick po piętach, wprawdzie nie ma takich możliwości jak Flickr, ale (obecnie) jest chyba bardziej intuicyjny.

Cechy (zalety, wady):
* 2 GB miejsca na pliki
* miesięczna przepustowość 10 GB
* przyjemny organizator, który pozwala szybko zaznaczyć zdjęcia, a następnie automatycznie utworzyć do nich linki
* wkurzająca reklama w formie video podczas ładowania fotek (ale można się jej pozbyć jeśli ma się rozszerzenie typu AdBlock, NoScript itp. w przeglądarce)

Polecam tworzenie osobnych albumów (można nazywać je wg daty przesłania np. "20140402felgi"), ma to swoje plusy podczas korzystania z organizatora. Po załadowaniu fotek, przechodzimy do danego albumu i klikamy na "Organize". Po załadowaniu organizatora, wybieramy fotki (aby zaznaczyć kilka, należy przytrzymać klawisz Shift), a następnie klikamy na dole "Link", interesują nad dwie ostatnie opcje, czyli "IMG codes" (pełne wymiary) albo "IMG thumb" (jeśli ktoś woli miniatury). Wybieramy pożądany, gotowy kod i wklejamy na forum.

W porównaniu do Flickr, tutaj możemy ustawić prywatność na najwyższy poziom, czyli widoczne tylko dla nas, i nadal będziemy mieli możliwość udostępniania zdjęć na forach. Ograniczenie miesięcznej przepustowości ewentualnie może być problemem, jeśli umieszczamy dużo tych samych zdjęć na wielu bardzo popularnych forach/serwisach. Z czasem będą generowały spory ruch i zakończy się to zablokowaniem wyświetlania danej fotki, do następnego miesiąca (to jest chyba liczone od momentu rejestracji, jeśli ktoś zarejestrował się 13 marca, to każdego 13 danego miesiąca przypada "reset" statystyk przepustowości).

Photobucket oferuje również aplikację, dzięki której można ładować zdjęcia bez konieczności wchodzenia na stronę. Niestety, nie daje on możliwości wybierania gotowych kodów, więc w tym celu tak czy inaczej trzeba wchodzić na stronę.

Picasa.
https://picasaweb.google.com/

Picasa nie daje możliwości pobierania gotowych kodów do umieszczenia na forum, ale nie jest to żadną przeszkodą, ponieważ ma wiele zalet niedostępnych dla innych.

Cechy (zalety, wady):
* nielimitowana ilość miejsca na pliki!! Jednak trzeba pamiętać o dwóch sprawach. W przypadku nie posiadania profilu Google Plus, należy umieszczać zdjęcia o wymiarach max 800x800, dla większych fotek jest limit 1 GB - gdy się wyczerpie, każde kolejne zdjęcie będzie automatycznie zmniejszane do 800x800. W przypadku posiadania profilu Google Plus, należy umieszczać zdjęcia o wymiarach max 2048x2048, dla większych fotek jest limit 1 GB - gdy się wyczerpie, każde kolejne zdjęcie będzie automatycznie zmniejszane do 2048x2048.
Więcej na ten temat: https://support.google.com/picasa/answer/1224181?hl=pl

* brak limitów przepustowości
* maksymalna wielkość jednego pliku ze zdjęciem - 50 MB
* maksymalna ilość albumów - 20 tysięcy
* maksymalna ilość zdjęć w albumie - tysiąc

Jeśli chodzi o udostępnianie, Google przyjęło taką zasadę, że dany album ze zdjęciami musi mieć opcję prywatności (widoczność) na "Publiczny w internecie" lub "Dostęp ograniczony, każda osoba mająca link". Nie dotyczy to jednak np. umieszczania plików na blogu Google (Blogger), ale nam chodzi o fotki na forum. No więc polecam ustawienie jednej z dwóch wymienionych opcji.
Po załadowaniu zdjęcia, klikamy na nie i po prawej stronie, wśród opcji będzie "Link do tego zdjęcia", klikamy na to, otwierają się opcję, wśród nich zaznaczamy "Tylko zdjęcie (bez linku)", wybieramy porządne wymiary i kopiujemy link do fotki.

Jeśli komuś koniecznie zależy na prywatności, mimo wszystko można to "obejść", wybrać opcję widoczności "Tylko ty" (jeśli komuś na tym zależy), a linki do zdjęć zdobywać metodą kliknięcia prawym przyciskiem myszki na fotkę, wybrania opcji "Pokaż obraz" / "Otwórz obraz" / "Otwórz grafikę", a następnie skopiowania linku do zdjęcia. Jeszcze taka ciekawostka, w adresie, zaraz przed nazwą pliku, jest pewien parametr, który określa szerokość fotki, np. /s640/02aa.jpg. Z tego co sprawdzałem, pozwala on wygenerować zdjęcie o dowolnej szerokości ;) tzn. nie większej niż oryginalna. Czyli wg powyższego przykładu gdzie fotka została wygenerowana z szerokością 640px, po wpisaniu s1024, otrzymamy zdjęcie o szerokości 1024px.

Jakby nie było, jeśli mamy już gotowy link, kopiujemy go, wybieramy na forum opcję "IMG", umieszczamy link między znacznikami i gotowe.

Picasa również posiada swój osobny program, dzięki któremu można ładować zdjęcia z poziomu pulpitu, bez wchodzenia na stronę www. Jednak tak samo jak w przypadku Photobucket, linki do zdjęć dostępne są tylko na stronie www.

Image View.
http://iv.pl/

Polski, darmowy hosting, który nadaje się wyłącznie na umieszczanie zdjęć które chcemy pokazać "na chwilę", ponieważ wg regulaminu pliki są z czasem kasowane.

Cechy (zalety, wady):
* maksymalna wielkość jednego pliku ze zdjęciem - 1 MB (po zarejestrowaniu - 3 MB),
* nielimitowane miejsce na pliki,
* "pliki graficzne zamieszczone bez logowania po 14 dniach będą kasowane",
* "pliki graficzne zamieszczone po uprzednim zalogowaniu będą kasowane po upływie maksymalnie dwóch lat".

Tumblr.
http://www.tumblr.com/

To bardziej ciekawostka, niż czysty hosting do zdjęć. Serwis ten, jest mini blogiem, jeśli ktoś chciałby prowadzić "dziennik" swojego samochodu również w takiej postaci, to może skorzystać. Fotki da radę umieszczać również na forach.

Cechy (zalety, wady):
* maksymalna wielkość jednego pliku ze zdjęciem - 10 MB
* Tumblr pozwala dodać do jednego posta max 10 zdjęć.
* dziennie można stworzyć 250 wpisów, łącznie z reblogowaniem.

Linki do zdjęć dostępne są normalnie, po opublikowaniu posta (może być nawet prywatny), po kliknięciu na fotkę. Kopiujemy adres i wklejamy na forum, wybierając "IMG" i umieszczając link między znacznikami.

Facebook.
http://facebook.com/

To również jest opcja. Zdjęcia z facebook można umieszczać w każdym miejscu w internecie, jednak ich kompresja jest okropna. Po załadowaniu fotki, klikamy na nią i wybieramy "Kopiuj adres obrazka" (zależnie od przeglądarki), wybieramy na forum opcję "IMG", umieszczamy link między znacznikami i gotowe.

Wszelkie uwagi oraz sugestie (np. dotyczące innych serwisów), mile widziane.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2014, 4:40 przez staryjaponiec, łącznie zmieniany 15 razy
staryjaponiec
 
Posty: 379
Rejestracja: 30 sty 2014, 17:27
Lokalizacja: Wałbrzych
Model: motór Romet K125 i rower

Re: Umieszczanie zdjęć.

Postautor: mockba » 04 lut 2014, 18:57

Moglbys ogarnąć ograniczenia w panelu arministracyjnym aby mialo to rece i nogi, oraz doszlifowac ustawienia forum? Ja zrobilem jak umiałem....
3xGti, Sedan 1.6 4WD, zmotana Vitara, Sedan 1.3 GLX MK5
Obrazek
Awatar użytkownika
mockba
 
Posty: 1084
Rejestracja: 29 sty 2014, 18:30
Lokalizacja: GDYNIA
Model: JUSTY 4WD,Sedan 1,3 16v, Vitara zmota

Re: Umieszczanie zdjęć.

Postautor: Krzemol » 04 lut 2014, 19:08

staryjaponiec pisze:Na forum działa skalowanie zdjęć

Nie bardzo, przynajmniej u mnie...
Suzuki Swift MK4 GLX 1.0 53KM '99r (05.2012 - 05.2014)
Suzuki Swift MK4 GLX 1.3 68KM '99r (05.2014 - 09.2016)
Alfa Romeo 166 3.2 V6 240KM '04r (09.2016)
Mitsubishi Colt CJ0 1.3 75KM '00r (01.2018 - 08.2018)
Mazda5 CR 2.0 143KM '06r (05.2018)
Awatar użytkownika
Krzemol
Moderator
 
Posty: 2282
Rejestracja: 30 sty 2014, 15:56
Lokalizacja: Ruda Śląska
Model: AR166 3.2 V6 '04r & Mazda5 2.0D '06r

Re: Umieszczanie zdjęć.

Postautor: The_Saint » 04 lut 2014, 19:15

Myślę, że hot-linkowanie z własnego konta na zewnętrznym serwerze (do wyboru z podanej listy StaregoJapońca), to najlepsza opcja. Nie obciąża forumowego serwera, a dodatkowo pozwala każdemu z nas na archiwizowanie własnych zdjęć.
Audi TT Roadster 235 KM / 310 Nm
Suzuki Swift Cabrio 79 KM / 109 Nm
Awatar użytkownika
The_Saint
 
Posty: 137
Rejestracja: 30 sty 2014, 16:03
Lokalizacja: EU/PL/WRO
Model: Swift 1.3 GS Cabrio

Re: Umieszczanie zdjęć.

Postautor: staryjaponiec » 04 lut 2014, 22:07

Krzemol pisze:
staryjaponiec pisze:Na forum działa skalowanie zdjęć

Nie bardzo, przynajmniej u mnie...

No fakt, coś mi się popierdzieliło. Zobaczyłem pierwszy lepszy temat w dziale "Nasze Swifty" i założyłem, że skalowanie już działa... a później zobaczyłem twój temat ;) No ale to można ogarnąć. Tego moda kiedyś testowałem i działał OK: https://www.phpbb.com/customise/db/mod/ ... e_resizer/

Skalowanie już działa.
staryjaponiec
 
Posty: 379
Rejestracja: 30 sty 2014, 17:27
Lokalizacja: Wałbrzych
Model: motór Romet K125 i rower


kuchnie bytom

Wróć do Dla nowych użytkowników

cron